Sineklik Montajı

Sineklik montajı, gerçekleştirilmesi zor bir işlem gibi dursa bile aslında son derece kolay şekilde yapılabilen sistematiğe sahip bir uygulama formatıdır. Nasıl farklı çeşit sineklik modelleri bulunuyorsa aynı şekilde farklı sineklik montajı çeşitleri uygulanmaktadır. Çoğu sineklik profilinde alüminyum lama kaplama dayanıklılığı ve sağlamlığı yaratmak için bulunmaktadır. Bu tarz sinekliklerde paslanma olayı görülmeyeceği için ekstra bir boya gerektirmez. Sineklikte yer alan tüller ateşe karşı da dayanıklılık göstermektedir. Sineklikte yer alan tül, plastik kordon arasına sıkıştırılmış durumdadır. Sineklik çerçevesinde, sinekliğin kullanılacağı alan ile sinekliği bağlayan iki adet menteşe bulunmaktadır. Sinekliğin kapı, pencere gibi açıklıkları kapatması için konulduğu varsayılırsa çıtçıtların da bu işlem için kullanıldığı söylenebilir.

Sineklik Montajı Uygulaması

Sineklik uygulaması için sipariş verildiğinde gelen malzemeler en ve boy olmak üzere ikişer adet alüminyum profil, dört adet köşe takozu, iki adet menteşe, iki adet çıtçıt ve bir adet tutamak şeklinde olacaktır. Ayrıca yanında ek malzemeler olarak yırtılmaz fiber tül ve fitil gönderimi yapılmaktadır. Bu malzemelerle ilk olarak en ve boy kenarlarının köşe takozları ile birleştirme işlemi yapılmalıdır. Bunun için çekiç kullanımı önerilmektedir. Sineklik montajı işleminde tül ve fitili takma işlemi montaj bittikten sonra gerçekleştirilmektedir.

İkinci yapılması gereken işlem pencerenin ne tarafa açıldığına göre oluşturulan sineklik çerçevesine menteşe vidalamaktır. Vidalama işlemi elektrikli aletler yardımıyla gerçekleştirilirse hem daha dayanıklı hem de daha hızlı sonuca ulaşılır. Bu işlem sırasında sineklik hareket ettirilmemeli sağlamca tutularak işleme devam edilmelidir. İşlem yapılırken aşağıdan on beş cm yukarıdan on beş cm olmak üzere pay bırakılmalıdır. Pay bırakılmasının nedeni sinekliğin daha kolay zorlanmadan açılıp kapanabilmesidir. Tutamak ise menteşenin tam ters tarafına uygulanmalıdır. Montaj işleminden sonra dişi menteşe ve çıtçıtların pencerede kaldığı görülmektedir.

Son olarak yapılacak işlem tülü, fitil ile uygulama işlemi olmaktadır. Hazırlanan sineklik çerçevesi düz bir zemine yerleştirilir. Üzerine sineklik teli olarak kullanıma hazır fiber tül serilir. Çerçevenin bir kenarından başlanarak fitil ile fiber tel yavaş yavaş sabitlenir. Böylelikle sineklik montajı kullanıma hazır hale gelir.